Bambusové plovoucí podlahy

Tato rostlina, anglicky "bamboo", pocházející ze vzdálených tropických oblastí, nalezla široké uplatnění v mnoha oborech. Toužíte-li po netradiční podlaze s exotickým luxusním vzhledem, která sebude odlišovat od všech ostatních dřevin, určitě se začněte zajímat o bambusovou podlahu. Podlahy z bambusu vynikají zejména svou tvrdostí a odolností vůči opotřebení. Bambusové podlahy jsou přibližně dvakrát tvrdší než dubové a jsou velmi odolné vůči opotřebení. Je li nutno povrch renovovat, podlaha vyrobená z bambusových lamel umožňuje několikanásobné přebroušení.

Barva může být buď přírodní světlá, nebo tmavá, tzv. coffee. Té se docílí speciální úpravou karbonizací v tlakové nádobě působením vyššího tlaku a teploty. Pokud jde o směr stvolů, rozdělujeme bambusové podlahy podle vertikálního a horizontálního uspořádání. Obecně jsou oblíbenější a prodávanější podlahy s vertikálním uspořádáním. Horizontální uspořádání akcentuje původní kresbu materiálu s kolínky, vertikální pak zejména jeho rovnoběžné linie. Dalšími variantami jsou pak mramorové provedení (strand woven) nebo design „zebra“, vyráběné z bambusových štěpin, a další.

Tento materiál je navíc šetrný vůči životnímu prostředí. Bambus roste mnohem rychleji než běžné dřeviny. Jedná se tedy o přírodní rychle obnovitelný zdroj materiálu. Bambusové podlahy mají jednoduchou údržbu (snadné odstraňování skvrn) a jsou vhodné i pro alergiky. Oproti běžným dřevěným plovoucím podlahám jde o vysoce barevně stálý materiál. Odolný je vůči slunečnímu i UV záření. Jeho vysoká hustota jej taky předurčuje k odolnosti vůči vlhkosti a vodě, stejně tak působení ohně či upadlým cigaretovým nedopalkům.

Výhody podlah z bambusu

  • ekologie - přírodní materiál pocházející ze snadno obnovitelných zdrojů
  • životnost - materiál umožňuje několikanásobné přebroušení
  • odolnost proti opotřebení
  • vysoká tvrdost - o cca 15 % vyšší tvrdost než u nás obvyklý dub nebo buk, u provedení bambus mramor je to dokonce o více než 150 %
  • modernost - neokoukaný vhled
  • snadnost údržby - vysávání, vytření, zametení