Jak vybrat plovoucí podlahu

Před vlastním nákupem plovoucí podlahy je důležité uvědomit si kam budete chtít podlahu umístit a jaké na ni budou kladeny nároky, co od plovoucí podlahy očekaváte a s jakým disponujete rozpočtem.

Budete plovoucí podlahu pokládat do obytné místnosti? Půjde o kuchyň, ložnici, koupelnu nebo chodbu? Nebo jde o veřejnou místnost či dokonce sportoviště. Od tohoto se odvíjí prvotní rozhodování o materiálu, který použijete. Pokud budete chtít novou plovoucí podlahu do ložnice příjemnější bude dřěvěná, nebo korková. Méně již lamelová. Poznáte to na vlastní nohy. Laminátové podlahy jsou na dotek mnohem chladnější a v místnostech kde budete častěji chodit bosí nebude laminátové podlaha tou nejpříjemnější. Jen si to vemte ráno vstanete a první krok z postele bude spojen s pocitem studené podlahy.

Pokud chcete plovoučku v koupelně - ano i to již dnes lze. Doporučujeme bambusovou plovoucí podlahu. Pro její odolnost vůči vlhkosti. Zcela nevhodná je dřevěná plovoucí podlaha. Stejně tak i do kuchyně je velmi vhodná bambusová podlaha. Nebudete se tam muset bát každého vyšplouchnutí vody z kuchyňského dřezu. Jestliže půjde o podlahu do veřejné místnosti nebo na sportoviště nejvhodnější bude laminátová plovoucí podlaha. Nejen pro její odolnost, ale taky nižší pořizovací náklady a snadnost výměny poničené lamely. To platí i pro chodby, kde nikdy nezajistíte, aby se na botech nepřinesl z venku nějaký kamínek, který podlahu poškrábe.

Výše zmíněné vlastnosti laminátových podlah doceníte i pokud jste rodina s malými dětmi, nebo vlastníte domácího mazlíčka s ostrými drápky. Důležité si je taky uvědomit, že i když jsou dřevěné plovoucí podlahy již dnes velmi odolné, tak působením slunečního svitu vždy dojde k částečné změně barvy. Pokud by jste pak potřeboali vyměnit jen jednu lamelu, pravděpodobně neseženete takový odstín, který by odpovídal vaší podlaze po tomto vyblednutí, a nová lamela bude na pohled vždy patrná.

Zásadním argumentem při rozhodování o plovoucí podlaze bude určitě její cena. Prohlédněte si ceníky různých firem nabízející plovoucí podlahy, ale snažte se vždy porovnávat porovnatelné. Tedy ne jen cenu za m2 ale taky z jakého materálu je podlaha vyrobena, jaká je její tvrdost, povrchová úprava, počet vrstev (nejdůležitější je svrchní nosná vrstva), vzor a barva, délka záruky atd.