Laminátové plovoucí podlahy

Pokud chcete plovoucí podlahu, ale dřevěné plovoucí podlahy nesplňují vaše požadavky (nižší odolnost, vyšší pořizovací cena, horší údržba) zaměřte svou pozornost na laminátové plovoucí podlahy. Jde o napodobeniny dřevěných materiálů, které jsou díky tomu levnější. Laminátová podlaha je z velké části vyráběna ze dřevěných materiálů. Nosný materiál je tvořen z MDF, HDF nebo výjimečně - jemná dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí.

Laminátové podlahy jsou oblíbenou podlahovou krytinou díky své odolnosti, jednoduché údržbě, nabídce nepřeberného množství dekorů a povrchových úprav, jednoduché montáži a dlouhé životnosti. Výrobci většinou dávají životnost cca 15 let. Laminátové plovoucí podlahy určitě nevydrží napořád, ale určitě dvacet let vám sloužit budou. Čehož třeba u koberců dosáhnete jen stěží.

Laminátové plovoucí podlahy imitují podlahy dřevěné tzn. používá se kresba dřeva a částěčně také jeho přirozená barevnost. Různé variace dekorů uspokojí každého od klasického dřevěného vzoru po nejrůznější variace barev. Velmi často zmiňovanou nevýhodou laminátových podlah je jejich hlučnost. Některé zdroje uvádějí, že jsou až pětkrát hlučnější než dřevěné podlahy.

Laminátová plovoucí podlaha se skládá z několika vrstev. Nášlapná vrstva laminátové podlahy je tvořena nelámavou pryskyřicí na podkladovým dekoračním papíru. Díky tomu můžeme pořídit laminátové podlahy s dekorem dubu, ořechu, třešně, hrušky a jiných dřevin. Tyto laminátové podlahy jsou však oproti přírodnímu dřevu přibarvené. Laminát může imitovat i dlažbu. Tyto laminátové podlahy se vyrábí ve více rozměrových řadách - v obdélnících a čtvercích. Střední vrstva, kde je vyfrézováno pero a drážka je vyrobena ze speciální dřevovláknité HDF desky, čímž je dána velká tlaková pevnost hotové laminátové podlahy. Spodní stranu dílce tvoří pryskyřicová protitahová balanční vrstva, která chrání před vlhkostí a zajišťuje tvarovou stálost dílce plovoucí laminátové podlahy.

Pokud si budete chtít provádět pokládku laminátové plovoucí podlahy svépomocí, budete kromě vlastních laminátových desek potřebovat jestě: PE fólii, kročejovou izolaci, soklové lišty, spojovací komponenty k lištám, přechodové profily pro napojení na jinou podlahovou krytinu, lepidlo na lišty a akrylátový tmel bílý a v barvě podlahy. I přes na první pohled relativní snadnost montáže laminátové plovoucí podlahy, doporučuje pokládku svěřit specializované firmě, na výsledku to určitě poznáte. Domácím kutilovům bychom doporučovali spíše následnou úpravu podlahy v případě poškození. Díky zámkovému systému to není složité.

Díky své odolnosti a fyzickým vlastnostem se laminátové podlahy staly oblíbenou podlahovou krytinou i do kuchyně, kde vytlačují dřívě oblíbená linolea a marbolea. Oproti dřevěným podlahám vedou také lépe teplo a proto se dají použít v kombinaci s podlahovým topení (podlahová krytina vyžaduje speciální podložku pro kročejový útlum). Stejně tak narozdíl od dřeva nemění svou barvu a jsou odolné vůči UV záření.

Výhody laminátových plovoucích podlah

 • ekonomičnost pořízení - oproti dřevěným podlahám jsou často i řádově levnější. Záleží na materiálu
 • variabilita vzorů a barev - díky způsobu výroby je vzorník laminátových plovoucích podlah prakticky neomezený
 • odolnost proti mechanickému poškození - poznáte nejen při běžné pochůzce ale hlavně pokud máte doma domácího mazlíčka
 • antistatičnost - velmi vhodný typ podlahy pro alergiky, astmatiky a rodiny s malými dětmi
 • snadná údržba
 • snadná instalace a výměna části podlahy
 • variabilita použití - vhodné ložnic, obývacích pokojů, kuchyní, butiků, restaurací ale například i sportovních zařízení
 • lze použít podlahové topení

Nevýhody laminátových plovoucích podlah

 • vyšší hlučnost
 • oproti dřevu nelze zbrousit a musí se vyměnit kompletní lamela
 • poškození natahnutí vlhkosti je nevratné
 • studenější na dotek
 • i přes svou odolnost proti poškrábání jde o křehký materiál