Péče o plovoucí podlahu

I když by se mohlo zdát, že péče o plovoucí podlahu a její ošetření není nikterak složité - lze ji vytírat, zametat i luxovat - tak přeci jen podlahová krytina obnáší určitá specifika, která se vyplatí dodržovat, aby vám plovoučka sloužila co nejdéle a neztratila nic ze své krásy.

Důležité si je uvědomit, že položení podlahy bude mít vliv i na jiné kusy nabýtku ve vaší domácnosti. Nohy židlí, stolů, obyvákových stěn a jiných kusů nábytku je vhodné z jejich spodní strany opatřit speciální podložkou na ochranu plovoucí podlahy. Nabízejí ji většinou všichni prodejci podlah a nábytku a pokud je na nábytek zespod, tam kde se dotýkají s podlahou, přilepíte, předejdete zbytečnému poškrábání podlahy.

Na vytírání podlahy se doporučuje používat speciální prostředky k tomu určené a nepřehánět to s vodou, hlavně aby se nedostala do spár a spojů, které jsou obykle k poškození vodou náchylnější. Pozor je potřeba dát také na zrnka písku a drobné kamínky, které do místností přinesete na obuvi. Ty dokáží udělat velkou neplechu a proto se doporučuje místnosti s plovoucí podlahou častěji zametat nebo vysávat a pak teprve vytřít.

Dalo by se ovšem říci, že péče o plovoucí podlahu začíná již jejím výběrem. Různé materiály jsou různé odolné proti poškození, jsou jinak náchylné na vlhkost, mají jinou tvrdost a barevnou stálost apod. Proto se vyplatí o tomto všem přemýšlet před finalním rozhodnutím, jakou podlahu si pořídíte. Po pokládce je již pozdě.

Dřevěné plovoucí podlahy nebo korkové lze i několikrát přebrousit, zbavit se tak škrábanců a oděrek a vrátit jim původní vzled. To bohužel vzhledem k tomu, z čeho je tvořená svrchní vrstva nelze u laminátových plovoucích podlah.